فاز پایش و کنترل

پس از آماده شدن برنامه‌های مبنایی زمانی و هزینه‌ای – حالا دیگر از واژه‌ی بودجه‌ استفاده می‌کنیم – و هم‌زمان با آغاز اجرای پروژه وارد دوره‌ی پایش و کنترل می‌شویم.

image

بر اساسِ نتایج عملکرد واقعی در این دوره ممکن است برنامه‌های مبنایی تغییر یابند. با سه مفهومِ اصلی سر و کار خواهیم داشت:

1. برنامه‌: مبنایی است برای تحلیل آخرین وضعیت هزینه‌ و درآمد پروژه. آخرین وضعیت همیشه با این برنامه‌ی مبنایی مورد مقایسه قرار می‌گیرد.
راهکارِ BMS: در BMS از برنامه با عنوانِ مصوب یاد شده است.

2. بازنگری: به مفهوم ایجاد برنامه‌ای جدید است. از دلایل نیاز به تهیه‌ی یک بازنگری جدید می‌توان به تغییر در دامنه‌ ی کار و بروزِ انحراف بیش از حدِ مجاز اشاره نمود. لازم است تا همواره به برنامه‌های قبلی دسترسی آسان وجود داشته باشد.
راهکارِ BMS: در BMS و در ماژول مدیریت بازنگری‌ها، شما می‌توانید – بسته به نیازِ پروژه – نسخه‌های مختلف بودجه‌ای داشته باشید و در هر زمان به نسخه‌های پیشین دسترسی داشته باشید تا بدین ترتیب بتوانید آنها را با آخرین وضعیت مقایسه کرده و به آسانی سایر تحلیل‌های مورد نیاز را انجام دهید.

3. به‌روزرسانی: این کار در طولِ هر بازنگری انجام می‌گیرد. به طور کلی شامل دو فعالیت اصلیِ تجدید نظر در پیش‌بینی‌ها (بودجه و بودجه‌بندی) و اعمال تراکنش‌های واقعی است. . بدیهی است یک بازنگری می‌تواند دارای چندین و چند به‌روزرسانی باشد.
راهکارِ BMS: در BMS می‌توانید هر نسخه از بودجه‌ی پروژه را به تعداد نامحدود به‌روزرسانی کنید. همچنین می‌توانید از اطلاعات موجود در یک مقطع خاص از پروژه کپی گرفته و بعدها به آن رجوع نمایید.